Reklama
 
Blog | Robert Zdarsky

Analýza: Babiš u svého cíle? Ani zdaleka.

Ten titulek mě zaujal – „KSČM je demokratická strana“. Nakonec jsem si ty noviny i koupil. I když rozhovory s Andrejem Babišem normálně nečtu. On neargumentuje. On se buď chválí, nebo agresivně odvádí pozornost od témat, která se mu nelíbí. Napadá mě; když je podle něj KSČM demokratická strana, proč ji pak nevzal do vlády?

Teprve pokud se Andrej Babiš stal premiérem, začal jsem se výrazně obávat, kdo si to u lidí získal takovou podporu. Že může dnes zastávat post předsedy vlády! Člověk, co nepřipustí, že by lidé mohli mít jiný názor a za všemi oponenty vidí placené provokatéry, je nebezpečný. Nazval bych to jistým druhem paranoie. Andrej Babiš o tom kdysi mluvil jako o „chybě Matrixu“. Pak koupil noviny, aby o něm psali pravdu a ostatní novináře označuje za pakáž.

Nejdřív ze všeho se musíme ptát – proč rozhovor vznikl. No – vznikl v okamžiku, kdy Andrej Babiš získal se svou vládou důvěru poslanecké sněmovny. Redaktor se pak ptá člověka, jenž vlastní ono médium, aby svými otázkami zachoval jistou loajalitu a přitom, aby reflektoval vývoj politické situace u nás z pohledu právě pana Babiše.
Jde o rozhovor nekonfliktní. Kdy se tazatel jen ptá a tázaný vesměs jen vlídně odpovídá. Neklade doplňující otázky. Například u té s KSČM bych čekal větší hlad po argumentaci. Přijde mi, že první část otázek je volena tak, aby se čtenář dozvěděl, jak vřelý vztah má Babiš k ČSSD. Když vyzdvihuje své politické partnerství s předsedou Hamáčkem a přitom klade důraz na lidi, se kterými si rozumí. Nikoli na stranu, která je podle Babiše rozpolcená na Sobotkovsko-Chvancovké křídlo a ty ostatní.

Za zásadní problém, pro vznik vlády s podporou KSČM Babiš argumentuje neschopností ODS (nebo Pirátů se STANem) dohodnout se s ním na vládní spolupráci. Tedy, podobně, jako když „tradičním“ stranám staví za „vinu“, že jej stvořili svým korupčním jednáním. Nyní dává ODS za vinu vstup KSČM do vládního područí. Tedy, pokud přistoupil na jednání s KSČM je to chyba někoho jiného…
Myslím, že stejně bychom mohli hovořit o vzniku Opoziční smlouvy, s níž hrál hlavní prim neschopnost ostatních stran uzavřít dohodu s ČSSD. I když v případě Andreje Babiše šlo spíš o principiální řešení.  ODS, ale i ČSSD jednoduše nechtěly do vlády s člověkem potencionálně trestně stíhaným.

I když se může zdát, že titulek jde proti Babišovi, vlastně jen odkazuje k tomu, že se premiér snaží legalizovat svůj postup. Postup, kdy si je vědom nálady v zemi, v níž je komunismus stále vnímán jako totalitní systém. Píšu schválně slovo „vnímán“, protože, i tato otázka, otázka totalitního směru KSČM je věcí názoru.
Jen si vzpomeňte, když bylo těsně po listopadu ´89 a myslím, že Václav Havel prohlásil, že KSČ nikdo volit nebude. Přitom si nemyslím, že by KSČM měla jen onu stárnoucí voličskou základnu. Mám za to, že oslovuje i spoustu mladých lidí, kteří v ní vidí světlou budoucnost.

Jak hlásá titulek, Andrej Babiš má názor, že je KSČM stranou demokratickou. A podloží to tezí, že je to proto, že je volena ve svobodných volbách. Jenže my z historie víme, že i KSČ byla v roce 1946 volena ve svobodných volbách. Dosáhla tehdy zisku 40%. Ne, tak výrazného zisku se ANO v těch posledních dosáhnout nepodařilo.
Nemůžeme tedy ani lehce fabulovat, kam se bude ubírat další vývoj. I s ohledem na určité náznaky pana Babiše, že si představoval vládu jen své strany a nyní se třeba pokusí změnit i ústavu, aby dosáhl svého. Jenže, nejen, že tím v praxi plánuje narušit onen vyvážený systém voleb, ale se svým názorem, že je KSČM demokratická strana výrazně napomáhá k jejímu dalšímu vzestupu. Aby se třeba v příštích demokratických volbách třeba rovnou ucházela o místa ve vládě.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama