Reklama
 
Blog | Robert Zdarsky

Analýza: Česká ANOmánie

Blíží se volby do komunálních zastupitelstev. Blíží se volby do Senátu. Strany se předhánějí v tom, jak oslovit voliče a ANO, jak jsme si v minulosti zvykli, v předvolební kampani dominuje. I když – je to opravdu jen předvolební kampaň? Mám však nutkavý pocit, že ANO vede kampaň neustále. Neblábolit… a co dělá Babiš?!

Býval jsem horlivým zastáncem Miloše Zemana. Býval jsem – obdivoval jsem Andreje Babiše. Když Zemana zvolili poprvé prezidentem, měl jsem upřímnou radost. Jak se ujal svého úřadu, začal jsem se děsit… Obdivoval jsem Andreje Babiše. Imponoval mi jeho úspěch. Jeho obří diář…

Četl jsem, že je celkem jedno, co na plakátu/billboardu je. Pokud je tam Andrej Babiš, lidi to osloví. Lid to zaujme. Andrej Babiš garantuje úplně všechno, co je na plakátech napsáno.
Skoro to vypadá, jako by jeho jednotliví kandidáti do zastupitelstev neměli vlastní zkušenosti. Nebo snad, mají absolutní podporu svého šéfa? Že stačí, když se za ně postaví pan Babiš, který toho pro naši zemi tolik udělal…?
Myslím, že opravdové osobnosti, skutečné osobnosti, jsou schopné se dohodnout. V negativním i pozitivním ohledu. Respektují se! Jsou schopné věcně argumentovat. Naslouchat tomu druhému. Vyjít si navzájem vstříc. Myslím, že to byl Masaryk, kdo řekl/či napsal, že v demokracii platí pravda a argument.
Stačí si poslechnout jeden rozhovor s Andrejem Babišem, abychom viděli, že tento člověk argumenty více méně postrádá. Ptá-li se jej někdo na něco neutrálního, je jeho rétorika vstřícná, případně argumentuje negativy předchozích vládnoucích garnitur. V okamžiku, kdy se jej někdo zeptá na věc, která nevyznívá v jeho prospěch a je zapotřebí ji podložit argumenty, začne útočit a odvádět pozornost jinam. Snižovat kvalitu dané otázky i samotného mluvčího. Poukazovat na své úspěchy.
Mnohokrát jsem se zamyslel nad tím, co mi tak „vadí“ na Andreji Babišovi. Řekl bych, že je to právě systém jeho sebeprezentace, jeho přístup k tomu, co dělá. Oni totiž kradou všichni! Politici, podnikatelé, úředníci. Někdo víc, někdo málo. Můžeme tomu říkat korupce, můžeme tomu říkat i obchodní nabídky. Záleží na formě, na postavní a síle vlivu. Ale prezentovat se, jako nejčistší? Nejúspěšnější? Bez chyby. Bez poskvrny? To není nikdo. Radim Jančura se nechal číst, že i on udělal během svého podnikání věci, které nebyly z nejčistších. Jenže Jančura se neprezentuje jako bezchybný. V podstatě podniká kroky, aby připravil ty nejlepší služby svým zákazníkům a občas si vypomůže i přešlapem.
Do jisté míry mi imponoval i Babišův obří diář. Jeho preciznost mít vše po ruce… Nemít data v počítači. Do té doby, než jsem se dozvěděl, že na počítači neumí psát. A z neobvyklosti se stala bizarnost.

Jeho volební kandidáti, pokud jej „musí“ v rámci svých kampaní obhajovat (možná, kdyby to udělal sám, třeba by ani nemuseli – a mohli se odvolat na jeho prohlášení) činí tak rétorikou, jakože ví, že oni ví, že Babiš dělá něco, co by neměl, ale jim je to v podstatě jedno, protože pod ním kandidují.
A veřejnosti by to, podle nich, mohlo být taky jedno, protože je to muž na svém místě. V podstatě hledají různé kličky jak na hraně ospravedlnit to, co jejich stranický šéf (i v případě nezávislých kandidátů, protože za ANO kandidují) nebyl schopen vysvětlit, vyargumentovat, dostatečně vyvrátit.
Zhoubné je, že pod hlavičkou ANO to činí i lidé, jejichž morální i pracovní kredit dosáhl u veřejnosti mnohdy celkem vysoké úrovně. Tím pádem pak legalizují činnost pana Babiše. Politickou, i podnikatelskou. Říkají lidem, že svou kandidaturou zaštiťují jeho aktivity a že není zapotřebí se Babiše bát.

Není zapotřebí se bát člověka, který své názorové oponenty vidí jen jako placené provokatéry? 🙁

Je to tak. To, co jsem původně vnímal jako úsměvný projekt rozmarného miliardáře, který „skupuje už i dluhy“, se nyní rozrostlo v společenskou hrozbu, jejíž hlavní představitel – majitel – určuje to, co má a nemá být pravdou. Co je a co není v pořádku. A národ jej za to zbožňuje a volí!
No, KSČ použilo k nastolení absolutní moci zákon o vládě jedné strany. Zdá se, že ANO ani podobný zákon potřebovat nebude. Řídit stát jako firmu? Pokud je jeden majitel…? Jak říká Radim Jančura: „Takhle se lépe rozhoduje“ a taky „se tak lépe dělí zisk“.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama