Reklama
 
Blog | Robert Zdarsky

Analýza: Great Greta aneb O co tady vlastně jde?

Je to děvčátko. Šestnáctiletá dívka, o které se mluví. A která mluví. A velmi emotivně. A o věcech, které jsou tak složité a komplikované, že se o nich přou vědci celé planety. A o kterých, ač to mnozí odmítají připustit, víme jen velmi málo. Na to, jak hodně se o nich mluví.

O tzv. globálním oteplování se mluví hodně dlouho a hodně často. Také žijeme v době, která je přesycena problémy lidstva. Chudobou, využíváním planety, hrozbami z vesmíru, ekonomikou (ať už tou světovou, nebo jednotlivých států), válečnými konflikty, politickými střety…

Nemyslím si, že by bylo úplně vhodné, klást takový důraz na její zdravotní stav. Ačkoli, jak se zdá, je právě tohle hlavním důvodem, proč je Gretě věnována taková pozornost. Krom toho, že veřejnost udivuje, jak dospěle hovoří. Jenže – opravdu dospěle hovoří?
Z jejího vystoupení je cítit strach i naléhavost a zloba. Z toho co čte, asi strach skutečně má. Ale, ono to je celkem přirozené. I dospělí lidé se mnoha věcí obávají. Jenže, dospělý člověk asi nevzbudí takový zájem médií. Dospělý člověk by asi podobný projev přednášel jinak.

Bez ohledu na to, zda existuje globální oteplování, nebo jde „jen“ o téma politické diskuse, se můžeme zamýšlet, kdo naposledy vzbudil takový zájem médií, jako tato šestnáctiletá dívenka. Snad Václav Klaus?
Její příběh je jednoduše vděčný. Je to téma, aby se na tuto ekologicko/ekonomickou otázku upřela znovu pozornost. Pozornost, která se jaksi cyklicky odvrací zase jinam. A odvracet bude.

Je to vlastně podobné, jako u voleb. Kdy se s blížícími se volbami, a se sílícím bojem o voliče vyvíjí snaha zdiskreditovat protivníka. Vymezit se vůči němu. Proto se i proti Gretě, která by jinak byla asi jen šestnáctiletá dívenka, která podobně, jako další náctiletí i dospělí protestují, protože na to mají právo a protestovat chtějí, vytahuje třeba její duševní zdraví nebo poruchy – kterými reálně trpí.

I když, třeba je za to i ráda (nebo toho využívají ti, kteří ji vedou), že jí i tohle (vedle jejího nízkého věku) napomáhá, aby vzbudila větší pozornost… Pozornost, o kterou jde především! Pozornost, kterou má vzbudit její téma.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama