Reklama
 
Blog | Robert Zdarsky

Komentář: Co nám ukázala dnešní demonstrace na Letné?

Že můžeme demonstrovat. Jaké jsou to ovšem demonstrace, kde se odehrávají koncerty? 

No, umělci ještě řeční a Jitka Čvančarová se svým dekoltem se na Václavském náměstí uklonila. Pak se není čemu divit, že je Andrej okomentoval tak, jak je komentoval. Ty demonstrace. Pak se omluvil. 

V roce 1989 byla zima, blížily se Vánoce. Na demonstranty používala policie vodní děla. Dnes je horko a ona vodní děla bychom mohli také použít, ale nikoli k rozehnání demonstrujících, ale pro jejich dobro. Pro zdraví v tropických teplotách. Policie je připravena zasahovat, ale jen při rušení pořádku.

Andrej už, zdá se, krotne (abych to nezakřik´). Prý nerozumí lidem, kteří proti němu demonstrují. Pokud bychom připustili, že to myslel/myslí upřímně, pak se mu není co divit, že jim nerozumí. Chtěl blaho „svého“ lidu a ukazuje se, že to asi trošku přehnal.
Stále jen zatlouká, zatlouká a zatlouká. Že není ve střetu zájmů. Že nevlastní Agrofert, že nemá důvod odcházet z vrcholné politiky. Proč by měl odcházet!? Ekonomika šlape. Lidé mohou říkat co chtějí (v rámci zákona). Mohou podnikat, mohu cestovat. A ona hrstka nespokojených přijde na Letnou. Poslechnout si projevy, poslechnout si hudební vsuvku, zatancují si a půjdou domů. Nebo se vykoupat.

V roce 1989 byl jeden společný nepřítel a 40let útlaku. Z počátku dokonce (po roce 1948) i vraždění a monstrprocesy. Andrej je STBák – má to myšlení o vnitřním nepříteli v sobě. Vlastně si nejspíš doteď myslí, že kdo „jde“ proti němu, je placený. Že všechna opozice proti němu, je „kampaň“.
Stačí si vzpomenout na slova o šikovných provokacích. Proti režimu KSČ.

Dnes demonstruje jen hrstka nespokojených. Dobře, tak přes 200 000 lidí. A to, že můžou demonstrovat, jen dokazuje, že vlastně není více méně proč demonstrovat. Jo, kdyby nemohli…?!
Demonstrace jen a pouze demonstruje, že Andrej Babiš nemá dostatečnou sebereflexi. Ne proto, aby odstoupil, ale aby byl víc diplomat. Jeho podnikatelské praktiky (řekněme predátora) prostě neplatí na všechny, a pokud se jemu nelíbí postup lidí, nespokojených s jeho prací, nemůže jim jejich podnik „koupit“ a udělat si ho podle svého.
Tedy, on to do jisté míry dělá. Že si národ kupuje.

Ano, média mají rády příběhy. Proto se neustále, v roce, kdy si připomínáme ono jubileum, třiceti let od obnovy demokracie v naší zemi, proto se neustále obsesivně opakuje ono srovnání, že jde o největší demonstraci po památném listopadu.
Měli bychom si však uvědomit, co těm demonstracím (nebyla jediná-stejně, jako ta dnes) předcházelo. Brutální zásah 17. listopadu na Národní. Pak se všichni lidé semkli, včetně většiny funkcionářů KSČ v různých organizacích a započal neodvratný pád vlády jedné strany. Končilo plánované hospodářství. Končila cenzura. Končil zákaz cestovat za hranice republiky.
Kolik lidí z ANO přišlo na Letnou? No dobře, taková srovnání už nejspíš nejsou vhodná – ale, když ono se to nabízí. Největší demonstrace na Letné po listopadu ´89.

Ano, ANO má preference, které by mu tehdy mohla KSČ závidět. ANO – Akce Nespokojených Občanů naráží na druhou akci nespokojených občanů. Za touhle akcí však nestojí jasný cíl, kandidovat ve volbách, vyhrát je a následně vládnout „lépe“. Chtějí jen, aby Andrej Babiš odstoupil. Nebo, chtějí nezávislost justice? Proč vlastně lidé na Letné demonstrovali? Ty důvody se jaksi rozmělnily na pár hesel. Na pár hesel nespokojených občanů.
Za co se vlastně demonstrovalo na Letné v roce 1989? A to dnes panují teorie, že i ty demonstrace byly nadbytečné, protože se režim zhroutil sám. Jako spiknutí „nahoře“. A v Moskvě už nebyla vůle… – to, když se neustále opakují ta srovnání. Srovnávání, která srovnání nesnesou.

Blíží se začátek prázdnin. Budou festivaly. Skupina Kryštof, která byla dlouhá léta spojená s Agrofertem už s Agrofertem nespolupracuje. Ale, nikoli z principu, ale proto, že si to fanoušci nepřáli. Dobře, Richard Krajčo to vzdal.
Kryštof si bude dál koncertovat – už bez Agrofertu. Stejně, jako Tomáš Klus. Ten ovšem z principu, ale lidem se jeho „politikaření“ nejspíš začíná“ zajídat. Fanoušků mu to asi neubere.
A Andrej Babiš? Ten se asi pojede rekreovat. Zotavit se z demonstrací, které… Budou, nebo nebudou pokračovat? Nebudou. Myslím, že jde o pragmatické rozhodnutí. Demonstrovat před prázdniny, to by mohlo lidi i otrávit. Hm. Další nahlášená demonstrace na 16. listopadu? To je strašně daleko. Kdo ví, co se může za tu dobu stát. A lidé třeba zapomenou. Jakože, proč tam mají jít.
Ono obsedantní ohrožení demokracie je, ruku na srdce, jen osobní názor mnoha jednotlivců. Neříkám, že bychom měli „čekat“ až bude demokracie opravdu v ohrožení. Spíš, rozumově vnímat, že ono orhožení je spíš jen heslo. Heslo, které se líbí médiím, opozičním politikům, ale i části demonstrujích. Myslím, že do jisté míry bych mohl ono ohrožení demokracie vnímat stejně, jako onoho vnitřního nepřítele. Jako cosi, co se nejspíš ani neděje, ale mohlo by se dít- resp. chceme tomu předejít.

Demonstrace na Letné. Na začátku léta… Ne, já jsem nikdy ANO nevolil. Vidím, co dělá Andrej Babiš, vím, že je v obrovském střetu zájmů. Proč ho lidé volí? Naposledy to bylo…? 1 500 113 (zdroj ČSÚ).

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama