Reklama
 
Blog | Robert Zdarsky

Komentář: Kde končí logika a začíná politika…

Miloš Zeman je velmi zkušený a tvrdý politik. Takový, jakého si ho lidé zvolili. K prosazování svých zájmů (často dost osobních), používá i praktiky, které jsou jasně již za hranou Ústavy, na kterou dvakrát přísahal. Na internetu sice koluje záznam jeho samotného, kde kritizuje nynější vlastní „přečin“. Ovšem on sám může demagogicky kontrovat, že jen blbec nemění své názory, nebo, že tehdy byla situace jiná – protože …

Andrej Babiš, je velmi tvrdý a zkušený byznysmen, který dělá jen svůj byznys. Sleduje jen své cíle. Několikrát to sám zdůraznil. Třeba je tím byznysem politika. Třeba si jen myslíme, že je tím byznysem politika. Třeba Babiš sleduje úplně jiné cíle, ale navenek to není znát.
Paradoxně to naopak není příliš úspěšný politik. Jistě, vyhrává jedny volby za druhými, ovšem to je spíš otázkou jím placené profesionální kampaně, která, zdá se mi v poslední době trošku polevila. Ale jako politik a premiér, není schopen takových dohod, a takových kroků, aby většinově prosadil to, oč jako politik usiluje. Nebo by usilovat měl. Jako premiér.
Je to byznysmen, který už nemůže využívat sílu svého impéria, aby dosáhl vytyčeného cíle. Proto velmi často proto vyznává taktiku tzv. „mrtvého brouka“. To v praxi znamená, že se snaží „aktivním“ přehlížením problémy tzv. „vyhnít“. A na otázky své úspěšnosti nejčastěji argumentuje, co se jeho vládě podařilo – nebo co on sám vybudoval, či že je proti němu vedena dobře zaplacená kampaň.

Podle nynějších slov Jiřího Dienstbiera ml (v rozhovoru pro DVtv) je logickým krokem, na reakci na odmítnutí ministra prezidentem Zemanem, odchod ČSSD z vlády. Jiří Dienstbier ml. je právník a politik – člověk, který není na naší politické scéně žádným nováčkem. Ovšem, zdá se, že pokud nesleduje vlastní cíle, nad zájmy vlastní strany, pak jde o člověka bez výkonné zodpovědnosti. Snad se někomu jeho názory líbí. Ale jsou to jen názory.
V mnoha ohledech spíš jen výroky, které lid i zaujmou. Otázkou zůstává, na kolik jsou tyto názory účinné, reálné a relevantní. Tedy takové, které by hledaly přijatelný kompromis. Takové, které by politiku, opravdu kvalitní politiku, skutečně vytvářely.

Žaloba na prezidenta už u nás není nic moc nového. Je ovšem důležité, aby ona žaloba měla smysl a nebyly v ní zakomponovány věci nadbytečné. Takové, které se současné situace až tak úplně netýkají. Ovšem, i pokud tam nejsou, je stejně ona žaloba na pováženou.
Žalovat prezidenta totiž není žádný špás, podobně, jako odchod z vlády. Pád vlády. Obě varianty by měly být až krajním řešením, aby oponenti prezidentova jednání měli čisté svědomí, že vyčerpali všechny možnosti, jak prezidentovi sdělit, že nekoná, jak by konat měl. A že nekoná, jak by měl je asi většinově jasné.

Zdá se, že onen okamžik, kdy skutečně poznáme jací lidé nám vládnou, právě nadešel. Zda budeme svědky opravdového pádu vlády, který může předznamenat další komplikace, nebo budeme svědky skutečné vrcholné politiky.
Takové politiky, kdy se dotyční zachovají jako zodpovědní představitelé státu a politické reprezentace aby rébus, jemuž stále vévodí neústupný-zpupný prezident a protřelý byznysmen, (oba) sledující vlastní zájmy, skutečně vyřešili.

Nezbývá než čekat, zda se politikové zamyslí se nad tím, jestli nemá současná situace i jiné východisko, než skládat zbraně a demonstrativně odcházet – nebo rovnou žalovat prezidenta. Ostatně, udivuje mne, že právník Jiří Dienstbier ml. jiné možnosti řešení současné situace, než jaké navrhuje – nevidí.
Ano, nejjednodušším krokem by bylo „vyhovět“ prezidentovi, a vypovědět koalici. Otázkou pak zůstává, CO by se dělo dál. Zda by se ANO nespojilo třeba s panem Okamurou, nebo by vznikla jiná, mnohem bizarnější varianta.

Nejsmutnější na celé věci je, že se stále jen „bavíme“ o tom, že prezident nekoná, jak by konat měl. Slyšíme a čteme různé názory, které jsou především z úst politiků názory účelovými. Třeba ve snaze podpořit prezidenta a zkoušet si vytvořit jakousi vlastní cestu k vládnutí (KSČM či SPD) .
Faktem zůstává, že hledat jiné jméno pro ministra kultury je opravdu nadbytečné, protože by i k dalšímu kandidátovi mohl mít Zeman výhrady…

Miloš Zeman je velmi zkušený a tvrdý politik. Takový jakého si ho lidé zvolili.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama