Reklama
 
Blog | Robert Zdarsky

Komentář: „Miloši, budeš řídit ty, nebo já?“

Je léto. Skoro by se dalo říct, že nic moc neděje. Jak se to říkalo? Okurková sezóna? No, my se letos nudit rozhodně nemusíme. Dík přílišné „schopnosti“ prezidenta zde máme ústavní žalobu. A na druhé straně nového premiéra Velké Británie, který ohlásil, že Anglie odchází z Evropské Unie. V říjnu.

Půjčil jsem si s dovolením „hlášku“ z legendárního kresleného seriálu Rychlé šípy, kdy se vtipálek Rychlonožka v epizodě „Rychlé šípy umějí prohrávat“ ptá vedoucího klubu Mirka Dušína, kdo bude řídit jejich řiditelné sáně. A, aniž bych chtěl urazit Fischerovy nádherné ilustrace, on se Andrej tak trošku Rychlonožkovi podobá. Sestřihem.

Ta žaloba na prezidenta je zajímavý krok. Senátoři – pojistka demokracie udělali rázný krok a rozhodli se upozornit, to jako oficiálně a vážně, na přestupky pana prezidenta proti Ústavě ČR, na kterou dvakrát přísahal.
Je to zajímavý krok, ikdyž poněkud přetažený. Vracet se k událostem tolik let zpět, jako byla ona „Lánská schůzka“, nebo přešlapy s Bohuslavem Sobotkou, celou žalobu karikuje. Prostě z ní dělají frašku. Staví ji do stejné úrovně, jako si Zeman staví Ústavu České republiky. Podotýkám, že prezident Ústavu nemá vykládat po svém, na to jsou právníci, ale dodržovat ji.

Ano, nepopírám, že sdílím názor, že Zeman koná protiústavně. Ovšem vážnost této (řekněme letní) žaloby pentlit událostmi, které protiústavní asi tak úplně nejsou jen dává Zemanovi (i jeho mluvčímu) podnět k tomu, aby se o ní vyjadřoval jako o paskvilu, který sepsali neúspěšní. I když, ono označení neúspěšný je v Zemanově měřítku také diskutabilní. No řekněte, copak byl Sobotka neúspěšný premiér, pokud zvládl vládnout celé čtyři roky?

Nejčastější poznámkou k dramatu výměny ministrů u Andreje Babiše je, že se Zeman nemá co starat o personální politiku vlády. Protože je to premiér, kdo je zodpovědný za personální (ve VŠEch směrech) otázky vlády. Prezident mu jednoduše nemá co diktovat, koho smí a nesmí (může – nemá) jmenovat, vybrat, nebo dokonce odvolat.
Myslím, že není nutné se bavit, co bylo „za Zemana“ když premiéroval. Je to podobné, jako se v oné žalobě, dnes, zmiňovat o událostech, které s tou hlavní, současnou událostí, fakticky nesouvisí. Proč dávat Zemanovi záminky k verbálním útokům? I kdyby ty záminky nebyly, tak si je sám najde. A pak se všem směje. A nejspíš i oprávněně. Snad i proto, že si věří, že je nepostihnutelný. No, omluvil se za „Peroutku“?

Žijeme ve svobodné zemi… Můžeme pořádat demonstrace, můžeme psát, co si myslíme, můžeme říkat, co si myslíme. Pokud tím neporušujeme zákon. Náš prezident porušuje Ústavu České republiky. Je to jeho svobodné rozhodnutí. Bohužel, to je asi všechno, co k tomu můžeme říct. Protože Sněmovna žalobu neschválí, a prezident dovládne. I když, ono už jen žalovat prezidenta je závažný krok. A kdo za to může? Prezident? Premiér? A uvědomují si ti dva, že jde vysoké ústavní činitele?

Můžeme si také položit otázku; kdo je víc neschopný… zda premiér, který není schopen si vůči prezidentově zvůli (nebo svévoli, jak chcete) prosadit svou. Nebo ti, kteří se rozhodli činit. Dát jasně najevo, že je situace opravdu vážná. Ne tolik, jako titulky deníků – které (ty titulky) musí ony nosiče (ony deníky) reklamy prodávat.
Bohužel, jak to v našem barevném světě chodí, i tenhle krok má své pro i proti. Jednoduše z toho může plynout i to, že se premiér, jako zodpovědný a rozvážný člověk snaží žalobě vyhnout, protože s tím není žádná legrace. Na druhou stranu, pokud by byl tak schopný, jak se neustále prezentuje, dokázal by argumenty přesvědčit prezidenta – aby konal.

U těch Rychlých šípů to byla spíš vtipná situace, ale Babiš by se mohl Zemana zeptat naprosto vážně.  A právem. Kdo ony sáně nakonec řídil? Mirek Dušín. Kolikátý byl Rychlonožka? Jenže Miloš Zeman není žádný Mirek Dušín a Rychlonožka byl vtipálek, kterého většinou nikdo nebral vážně.

A přestože se Rychlé šípy v závodu vyklopili, což byl důvod diskvalifikace, svou prohru uznali.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama