Reklama
 
Blog | Robert Zdarsky

Tříkrálový komentář: Novoroční projevy.

Nebývá zvykem, aby se i další dva nejvyšší ústavní činitelé rozhodli k projevům v období přelomu roku. Ovšem, proč toho nevyužít, když jim místo v primetime uvolňuje (už šestý rok) sám prezident. Podle mého názoru, je také velmi dobře, že tito dva pánové spolupracují. No, ano! Mohli se například termínově překrývat.

Myslím, že to byl jeden z komentářů pro ČT, že se předsedové obou komor parlamentu vůči prezidentovi vymezují. Můžeme to tak opravdu chápat. Ale, můžeme to chápat i tak, že chtěli třeba jen vyplnit myšlenkové místo, ideové vakuum, které zanechal prezident po svém poselství. Ono totiž poselství by mělo mít nějaký zásadní přesah. Všeobecný přesah, který mi u Zemana jednoduše chyběl.
Takový přesah měl spíš pan Vondráček, jehož projev byl, na velmi dobré úrovni. Státnický. Nadstranický! Ale je to možná jen můj názor.

Co mé pozornosti opravdu neuniklo, byly prostory, které si pro své projevy pánové vybrali. Snad – neměli příliš na výběr s ohledem na množství techniky? Zatímco Václav Klaus měl k dispozici celý Pražský hrad i zámek v Lánech a hovořil z místnosti, která měla jednoznačně pracovní ráz, Miloš Zeman hovoří vždy z odpočinkově laděného místa. V klidové atmosféře. Nejspíš i kvůli Vánocům. Zatímco jeho předchůdce hovořil 1. ledna, kdy se již pozvolna chystáme do práce.

Jaroslav Kubera si pro svůj projev vybral rovněž odpočinkové místo, ale možná až příliš strohé, abych se v něm jako divák mohl cítit „útulně“. Skoro to na mě působilo, jakoby na chodbu prostě jen donesli stolek a od něj pan Kubera hovořil.
Radek Vondráček seděl sice za pracovním (zabydleným) stolem, ale stále jsem čekal, kdy vezme do rukou ty papíry, co před ním leží a začne z nich číst. No, nestalo se a nad rychlostí a plynulostí, jakou mluvil s očima upřenýma na kameru, jsem žasl! Projev spatra?! To musel předtáčet! On se totiž i verbálně „držel“ roku 2018.
Až pak jsem se dozvěděl, že měl čtecí zařízení. Jen ještě – v důsledku skleněné výplně prostoru za ním, jsem stále, jakoby čekal – jestli někdo v pozadí neprojde.

Kubera nezapřel svůj sex-appeal.

Ano, pan Kubera má specifický smysl pro humor. A ve svém projevu jej opravdu zúročil. Nic proti tomu. Ona politika je dost vážná věc, a odlehčení na novoroční projev snese. Také bylo opravdu znát, že si projev skutečně psal sám!
S čím bych v jeho projevu asi úplně nesouhlasil, je ona zručnost a um jím zmiňovaných profesí. Pokud to tedy nebyla nadsázka o lidech na indexu, tak myslím, že i za minulého režimu si virtuóz nebo lékař na zednickou lžíci nesáhli. Prostě na to „měli lidi“.
Pravda, jsem člověk, který tu dobu již nezažil – a když, tak jako dítě, ale opravdu se mi nechce věřit, že by lékař v pravém slova smyslu zedničil. Stejně tak virtuóz. Vždyť obě profese si dávají bedlivý pozor, aby se jim nestalo nic s rukama. Jako kytarista-amatér vím o čem mluvím. Ale možná pana Kuberu nechápu.
Za zásadní bych považoval, že i když projev prokládal vtípky a typickou ironií, přesto šlo o projev kultivovaný, kterým sám nabádal ke slušnosti. Mezi lidmi, k lidem. Že je zapotřebí rozlišovat situace, kdy se vulgarita hodí a kdy ne. Kdy je lepší nechat ji před dveřmi bytu, v hospodě nebo na stadionu (ale rozhodně ji nepouštět do veřejného prostoru éteru, pozn. aut.).

Projevem pana Kubery jsme si již na začátku toho roku připomněli, jaké výročí nás čeká na sklonku roku 2019. Ovšem, to, že máme uzákoněno, zda budou nebo nebudou a o kterých svátcích obchody otevřeny, je asi věcí názoru. Například jeden agresivní e-shop se zeleným maskotem by nejraději prodával ještě na Štědrý den večer, a na Boží hod už vyměňoval nevhodné dary.
I otázka kouření je spíš o vzájemnosti. Závislí jsou na otázky svých slabostí velmi hákliví! Jenže on je to celospolečenský problém. Například Pavel Varvařovský kdysi prohlásil, že morálku nelze vymáhat zákonem. Je tedy na nás, jak k sobě budeme ohleduplní. To platí nejen u kuřáků. I když u nich obzvlášť. No, a pokud kuřáci ohleduplní nejsou…? Nastoupí zákony.

Vondráčkova státnická kultivovanost.

Ač pouhý předseda Poslanecké sněmovny, tak jeho projev bych označil, asi jako nejvíc „masarykovský“. Jakkoli s tímto srovnáním nebudou nejspíš mnozí souhlasit. Jednoduše proto, že jmenoval věci, které jako občané žel zapomínáme.
Například jaká je úloha zákonodárného sboru. Jací lidé sedí v Poslanecké sněmovně. Proč jsou voleni! Kým jsou volení. A, i když se to mnoha lidem (zvlášť ve větších městech) pro vysvětlení nelíbí, máme prezidenta i zákonodárný sbor, který si jednoduše zasloužíme!

Zkrátka, jakkoli to zní bizarně, tak na tu bídu, kdy se do „masarykovské“ pózy snaží vtělit i současný prezident Zeman se svými ekonomickými z**dy (o státních vyznamenáních 28. října), nebo ku**ami (v Hovorech z Lán). Předseda Poslanecké sněmovny za ANO nám přednesl projev kultivovaný, aniž by se, podobně jako například jeho šéf Andrej Babiš, neustále chválil.
Je také velmi důležité, že uznal a vnímá, že patří mezi lidí, kteří přispívají k rozdělení společnosti. Nejsem si však úplně jist, zda je to právě pan Vondráček, komu tohle přiznání opravdu (pří)sluší. Zda ten rozdělující mezník není spíš sama „Babišova“ strana/hnutí, které i pan Vondráček představuje.
Přitom Babiš sám by něčeho takového, podle mého mínění, nebyl schopen. Myslím, že by naopak nekompromisně tvrdil, že společnost rozdělená není. Že je to jen kampaň proti němu a hnutí ANO. A nanejvýš by „divil“, proč mohla být společnost rozdělená. Proč, když on pracuje pro blaho všech.
Jako dnes v ČT velmi agresivně tvrdil, že nikdo v historii České, možná ani Československé republiky neměl takové úspěchy, jako má právě jeho vláda. A, to co se mu nevede jsou pozůstatky po těch ostatních, co tu „před ním“ vládli. Snad si ani nepřipouští, že by právě ona rétorika mohla být tím, co národ rozděluje.

Když pročítám Vondráčkův projev s onou přehršlí citátů, neubráním se dojmu, že možná tak trošku schovává za ony myslitele. Že citáty spíš využil. Na druhou stranu nepamatuji si televizní debatu, kde by vystupoval tak agresivně, jako jeho šéf Andrej Babiš. Že by vystupoval tak, aby třeba ony citáty vlastními slovy, či přímo činy popíral.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama