Reklama
 
Blog | Robert Zdarsky

Komentář: Být fit jako Miloš Zeman?

Miloš Zeman je v nemocnici. Na jednu stranu musím uznat, že se asi sluší, popřát mu hodně zdraví (i když nic neslaví), na druhou stranu, na tváři musí vzbuzudit úsměv proklamace prezidentské kanceláře, resp. jeho přičinlivého mluvčího, že se jde pan prezident jen „osvěžit“ tzv. Rekondičním pobytem.

Pro pořádek, ono označení rekondiční je významově vyloženo jako: opětovné uvedení do pořádku, do správného stavu, neboli oprava, obnovení. Podobně, jako můj užitý význam slova proklamace – což znamená veřejné, obvykle slavnostní, prohlášení.
Mluvčáčkova slova měla sice do slávy dost daleko – oslavná by asi byla až v souvislosti s oznámením, že je prezident Zeman „jako obvykle“ zcela zdráv (jako statný pětasedmdesátník), ale veřejně prohlásil to, co prohlásil. Nemám pocit, že bych byl nějak škodolibý, snad mírně zahořklý vůči pravdě a lásce, kterou Zeman v prvním kole podle slov Václava Klause vyhrál.
Co mě opravdu udivuje, že i ve stavu, kdy je prezident zcela zdráv, musí jít do nemocnice, aby byl – a teď jsem u merita (podstata, vlastní obsah, jádro věci) věci, fit na oslavu založení naší republiky. Slova jsou postupně upravována do podoby: „aby byl v pořádku“.
Celá taškařice okolo nástupu, resp. hospitalizaci prezidenta republiky v nemocnici jsou jen odrazem specifické mediální prezentace, které rozumí každý po svém. Nebudu teď nijak soudit náš národ, nebo dokonce voliče toho kterého politika, ale jde-li prezident do nemocnice, a měl-li by občan znát zdravotní stav prezidenta, pak bychom se měli dozvědět, třeba diplomaticky, ale skutečný stav věci. Zdůrazňuji, že opravdu nejde o pravdu. Ta je pouze pro lékaře a pacienta. Ale, nač vypouštět zprávy, jak je pan prezident zcela zdráv, ač jeho fyzický zjev spíš vzbuzuje otázky. A, nechme stranou, zda jde skutečně o rekondiční pobyt, který nemocnice standardně neposkytují, nebo je za tím něco jiného, o čem veřejnost vědět nemá.

Nejde se než nedivit se této rétorice, pokud mezi prezidentskou kanceláří a médii hoří válka, hojně přiživovaná z obou stran. Pak stačí, aby prezidentská kancelář vydala šikovnou zprávu a o zábavu je postaráno. Jak že to bylo s Fidelem Castrem?

No, přiznám se, že dokud titulkům vládlo slovo fit, v souvislosti se zdravotním stavem prezidenta Zemana, nejlépe celou situaci karikovaly mé představy atletů na stadionu, kteří jsou také fit… Ovšem, v obrazu fit Miloše Zemana, dostávaly jejich výkony skutečně bizarních rozměrů.

Nejhorší je, že pan Mluvčáček nejspíš VŠEMU, co poskytne veřejnému prostoru věří a myslí to vážně.

Je 17. října 2019

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama