Reklama
 
Blog | Robert Zdarsky

Nějaký Štefánik…

Nějaký Štefánik…? Generál Štefánik. Ano, my sice Milana Rastislava Štefánika uznáváme, ale spíš upozaďujeme. Největšího Slováka. Povědomí o něm je u nás zkrátka spíš malé. O jeho zásluhách na vznik našeho státu. Oproti glorifikovanému mysliteli Masarykovi, nebo spíš diskutabilním úředníku Benešovi.

Psal se rok 1992 a Česká národní banka vydala sérii desetikorun, s motivy Masaryka, Štefánika a Rašína. Tehdy jsem Štefánika vnímal spíš jako „jakéhosi generála“. A ještě v cizí uniformě, který byl tak nějak do počtu… Uplynulo 27 let a mluvím jinak.

Těžko říci, zda je ono upozaďování M. R. Štefánika důsledkem jeho tragického skonu. Že dál nemohl pokračovat ve své životní pouti. Diplomata, vědce, politika a generála. Nebo tím, že se podobně, jako Masarykovi tehdy nehodil, i dnes se příliš nehodí do mozaiky revolučního vývoje První republiky? Nebo snad proto, že jde o Slováka?

Zatímco Edvard Beneš, přímý následník „trůnu“ po prvním Československém prezidentovi je vnímán více méně pozitivně. Možná, v samostatné roli prezidenta a státníka trošku rozporuplně. Ačkoli jeho přínos pro vznik republiky byl podle mého soudu spíš úřednický, stále je o něm povědomí podstatně větší.
Jistě, má nezpochybnitelný význam při vedení odboje za II. světové války. Za obnovu Československého státu. Byl to nepochybně veliký výkon, hodný obdivu. Když si uvědomíte, že Beneš do té doby nikdy nebyl v opozici…! Nebyl nikdy v pozici, kdy by „nevládl“.

Vzpomeňte si na České století – novodobý cyklus České televize, v němž naprosto chybí. Ať už postava, nebo jen drobná zmínka o Štefánikovi. Až na něj museli upozornit komentáře na webové diskusi.
Upřímně, nejsem si zcela jist, zda můžeme Štefánika stavět na stejnou úroveň Masarykovi. Masaryk byl filozof, politik, diplomat a dodnes nezpochybnitelná morální autorita. Morální ikona. I když, proč bychom tyto dvě osobnosti nemohli srovnávat?! Štefánik byl vědec-astronom světového věhlasu a ne nadarmo z něj válka udělala generála. I jeho životní pouť, jakkoli pocházel ze skromných poměrů, je hodná pozornosti.
A, že byla Štefánikova role pro vznik nově republiky v pravdě rozhodující – hybatelská! Byl to on kdo Masaryka, jako představitele domácího odboje, seznámil s francouzským premiérem Aristide Briandem. Klíčovým mužem pro další vyjednávání. Historikové tuto situaci komentují slovy; „nebýt tohoto setkání, byla by Masarykova pozice podstatně těžší!“

Člověk se musí ptát, kde se ve Štefánikovi, jako naturalizovaném Francouzi vzala ta touha, to odhodlání pomoci Masarykovi, aby společně založili společný stát. Stát, pro který byli ochotni položit i život. Byla v tom láska ke své původní vlasti? Nebo hluboce přátelský vztah k podobně vědecky založenému Masarykovi?
V legendárních Hovorech s T.G.M. Karel Čapek píše: „tehdy byl Štefánik ve špitále po operaci, tož jsem ho denně navštěvoval. Štefánik byl hodně sentimentální, tituloval mě „oteckem“ a pořád by mě byl hladil a líbal; ale já se k němu tak blízko nedostal, bránil tomu rozdíl věku.“
Přitom byl Štefánik dokonce o čtyři roky starší než právě Beneš. Navíc, byl Štefánik narozen v obci Košariská. Na dohled Moravských hranic. Přesněji 38km a rovných 40km od rodného domu Tomáše Masaryka. Byli to tedy krajani. A přesto.

Když jsme si připomínali 100let od tragického skonu Milana Ratislava Štefánika, měl jsem dost důvodů k přemýšlení. O této postavě našich (ano, i Českých) dějin. Došel jsem k „zjištění“ že to, co stihl tento  čtyřicetiletý muž, nestihne za celý svůj život ani mnohý stařec! Přes svůj prostý původ, přes mnohé zdravotní komplikace, přes nepřízeň osudu, až po dodnes nevyjasněné okolnosti jeho tragického úmrtí. Nějaký Štefánik… Generál Štefánik.
PhDr. Milan Rastislav Štefánik.

*21. července 1880 Košariská
+4. května 1919 Ivanka pri Dunaji

Je 28. října 2019

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama