Reklama
 
Blog | Robert Zdarsky

Komentář: Referendum v ČSSD – demonstrace demokracie, nebo stranické disciplíny?

S troškou nadsázky by se dalo konstatovat, že tohle konkrétní referendum hýbe celou naší politickou scénou. Ano nadsázky, protože se to ve světle tvrdé pravdy říct opravdu nedá. Ve světle tvrdé pravdy můžeme říct, že to je spíš veliké divadlo. Iluze.

Snad každý, kdo viděl nějaké kouzelnické vystoupení podvědomě toužil přijít na to – jak na to. I když na konci onoho zjištění přijde o ono kouzlo. O onen pocit, kdy je klamán a je před ním vytvářena iluze skutečného. Jinými slovy, kouzelníci odvádějí pozornost od skutečných triků v podstatě tím, že dělají kouzla okolo. Ať už optická, nebo gesty rukou.

Nejsem si zcela jist, zda je to dobrý příměr následujících řádků, ale v době, kdy byl Miroslav Kalousek předseda KDU ČSL, a pokusil se za pomoci KSČM vyjednat podporu pro vládu s ODS, vzedmula se v celé KDU vlna nevole, která nejen že ukázala, co si členská základna o tomto projektu myslí, ale smetla i Miroslava Kalouska z postu předsedy, aby si on sám následně za pomoci Karls Schwarzenberga založil novou stranu, časově vymezenou na rok 2009.

ČSSD už byla jednou komunisty pohlcena. Po únorovém převratu, kdy KSČ suveréne ovládla parlament a nastolila diktaturu proletariátu. Proto se nejspíš dnes, třicet let po pádu této diktatury není zapotřebí ani příliš divit, že je to právě ČSSD, která svým referendem rozhoduje, zda kývne na spolupráci s komunistickou stranou. Zdá se mi totiž, že pokud by byla situace v „normálním“ režimu a členské základně by se tento postoj nelíbil, asi by to dala najevo podobně, jako tehdy právě Kalouskova KDU.

Není bez zajímavosti, že jsou v ČSSD referenda spíše doporučující, než směrodatná (viz volba Zemana) a že jde o jakési posvěcení rozhodnutí těch nahoře. Výsledek bude dvojí. Buď dojde k vyslovení pro a potom už není moc co řešit a nebo o vyslovení ne a pak bude další postup více než zajímavý. I když, můžeme s největší pravděpodobností očekávat onen kladný výsledek.

Asi nejzásadnější důvod, proč se ono rozhodování v široké základně koná je, aby nám, voličům ČSSD ukázala, jak demokratická je. Je to asi tak stejné, jako když se s chlapem ženská vyspí, jen aby ukázala, že ho má ráda. Že se s ním vzápětí rozejde, protože jí to s ním už nebaví a stejně má jiného, je věcí účelu. Jinak řečeno – bude mít o důvod víc.

Kdyby se ono referendum strhlo spontánně, bylo by myslím o to víc autentické, víc přesvědčivé a víc průkazné, než takto demonstrativně ukazovat národů, že si Sociální demokracie umí vládnout sama. Už nejde primárně o premiéra, který sice zatím jen formálně, ale přesto čelí obvinění z trestného činu podvodu. Podvodu, kterého se měl dopustit v době, kdy jakože jen podnikal a kdy ještě neřídil stát.

Ty tam jsou ony předvolební a dosud i povolební fráze, floskule o tom, kterak s Babišem nikdy, protože čelí trestnímu stíhání. Teď už jen rozhodování, zda do vlády s ním jít, za posvěcení komunisty. Je, to dost rozdíl. Rozhodovat, nikoli zda do vlády s Babíšem, nebo do vlády s Babišem s podporou komunistů.

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama