Reklama
 
Blog | Robert Zdarsky

Teď ještě nějaké ty demokraty, že? Pane prezidente!

Pro server Seznam zprávy jste se nechal slyšet, že je nesmysl, zvát zástupce pořadatele nedělní demonstrace z Letenské pláně, protože nebyli zvolení. Zkoušel jste však připustit variantu, byste třeba mohl vyslechnout jejich přímé argumenty, proč činí, co činí?

Když jste byl prvně zvolen do funkce hlavy státu, nechal jste se slyšet, že teď proti sobě přestanou hrát dva domácí celky a bude hrát už jen nároďák. Jenže, namísto toho, abyste ten národní tým vedl, vytvořil jste (a stav udržujete) národní týmy dva. Dva „nároďáky“, které se navíc vesměs nemusí.
Byl to myslím, když tak mě prosím opravte, sám velký Tomáš Garrigue Masaryk, který prohlásil, že demokracie je především diskuse. Podle mého soudu je příliš příkré rozdělovat onu diskusi jen a pouze mezi ty kdo je a kdo není volený.
Důležité je, aby spolu ti lidé dokázali sednout za jeden stůl, probrat spolu palčivá témata a najít společnou řeč. Nechceme přece shrnout politiku do formální roviny: volený – zvolený – nezvolený a nakonec volič.
Kriticky vzato, Vy sám byste měl být příkladem toho, jak se má a nemá politika dělat. Projevit dobrou vůli jako prezident. Jako nejvýše postavený, starší a zkušenější člověk, jenž dbá, nebo by alespoň měl dbát, především na spokojenost svého národa.
A, pokud jsou lidé schopni svolat čtvrt milionu lidí na Letenskou pláň, pak si nejméně respekt zaslouží. Byť jde o prosté aktivisty a nikoli – Vaším měřítkem – volené zástupce. Bylo by asi vhodnější, zamezit případným dalším demonstracím, než je odsuzovat, nebo znevažovat.

Položím Vám nyní řečnickou otázku, pane prezidente. Jak myslíte, že by se zachoval Váš předchůdce, výše zmiňovaný a Vámi tolik citovaný Tomáš Garrigue Masaryk? Myslíte, že by si zástupce pozval? Nebo by použil Vaši argumentaci, že je nikdo nevolil?
Pokud pomineme fakt, že by se situace za jeho prezidentování zřejmě tak daleko nedostala, pak nechme tuhle hypotetickou otázku otevřenou. Jen hodnou Vašeho zamyšlení. Ostatně, zamyslet se mohou všichni.

Vážený pane prezidente, reagoval jste, že v listopadu ´89 šlo (nevoleným, pozn. aut.) zástupcům studentů a občanských iniciativ o svobodné volby. A že současní demonstranti ony svobodné volby nerespektují – jdou proti jejich výsledku. Ovšem, nic není větší omyl! Ti, kdo byli účastni shromáždění na Letné, volají především po tom, aby současný premiér, tedy pouze on, jsoucí v obrovském střetu zájmů – rezignoval.
Ostatně, tato varianta se už na stole octla a byl jste to Vy, pane prezidente, kdo vyslovil panu Babišovi neomezenou podporu. Přitom by bylo nepochybně schůdné, kdyby Andrej Babiš, premiérem nebyl s tím, že by si „jeho“ ANO tento post udrželo s jiným, již ne tak „konfliktním“ člověkem.

Ano, média zdůrazňují že jde o největší demonstraci od roku 1989. Sám nejsem příznivcem takových zkratek, recyklovaných hesel „Babiše do koše“, ani frází, kterými demostranti straší lidi, že jde o ohrožení demokracie.
Jde vlastně o účelové fráze z obou stran. Podobně, jako se pan Babiš svobodně rozhodl vstoupit do politiky a nyní všechny výpady proti sobě prezentuje jako politické ataky. Na svoji rodinu (přestože ji do kauzy Čapí hnízdo zapletl sám) nebo na Českou republiku, přesto že o dotace žádá „jeho“ Argofert. Přestože věděl, že VŠECHNY tyto jeho kroky budou budit pozornost…

Otázkou zůstává, pokud by se ona schůzka Vás a zástupců organizátorů demonstrace na Letné uskutečnila, jak by dopadla. Třeba byste je jen nechal se vypovídat, a stejně byste se zařídil po svém. Ale třeba byste vyslechl jejich argumenty a oni by si vyslechli ty Vaše a dokázali byste třeba najít společnou řeč.

Teď ještě nějaké ty demokraty, že? Pane prezidente!

Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.
Reklama